Categories
Blogy

Krásne Vianoce ľudia.

Pred dvomi týždňami som bol v Dubline. Prvýkrát. Možno aj posledný, to netuším.

Ale atmosféra na letisku bola úžasná. Neodpustil som si foto so Santa Clausom, ktorý tam bol vystavený. Nakúpil som tam kopec drobností s írskym motívom, zopár darčekov pre moju rodinu a  bol som šťastný, že pribudlo ďalšie miesto na zemi, kde som bol. Keď som si zhruba mesiac predtým kupoval letenky, nebol som dvakrát nadšený, že spiatočná letenka je s prestupom v Dubline, pretože to pre mňa znamenalo stráviť ďalších pár hodín navyše v neznámom meste. Ale, keď som bol už tam, na letisku v Dubline cítil som sa šťastne. Dokonca už ľudia v lietadle boli iní. Takí akoby jedna rodina. A všetci sa tešili na pristátie pre nich doma. Moja spolu sediaca v lietadle videla na mne, že som v Írsku prvýkrát, vysvetlil som jej, že som bol na školení a na ten deň som už nezohnal letenku s priamym letom domov, iba s prestupom v Dubline. Ona bola priamo z toho mesta a zaželala mi, nech sa mi u nich páči.

Dobre, bol si v Dubline a, čo chceš týmto povedať?

Teraz je čas Vianoc. Pre mňa najkrajšie obdobie roka, na ktoré sa veľmi teším  a tie dni sú pre mňa akoby sväté. V posledných rokoch čoraz častejšie počúvam, ako ľudia nadávajú a stresujú sa kvôli vianočným nákupom a prípravami na Vianoce. Ja som tiež bol nahnevaný, že musím letieť “zbytočne” do Dublinu a premrhať tam svoj čas. Ale dnes viem, že to bolo a malo tak byť. Že som tam našiel nejakého írskeho ducha, kľudného a pre mňa veľmi príjemného.

Že nemáš darček alebo si nezohnal presne ten darček, ktorý si chcel? No a, čo? Zrejme to tak malo byť a máš potešiť niečím iným. Ja som zhruba pred mesiacom poslal svojej vzdialenej rodine balík s vianočnými darčekmi cez nemenovanú kuriérsku službu. Na tú adresu mi táto kuriérska služba balíky doručila už viackrát. Ale tento balík zrejme doručoval nejaký nový kuriér, ktorý vraj nenašiel tú adresu, potom vraj adresát balík odmietol, a preto balík bude vrátený na moju adresu. A ešte ako čerešnička na torte: vrátenie takéhoto adresátom odmietnutého balíka vraj bude trvať 6-8 týždňov. Takže vlastne ja pre svoju rodinu darčeky nemám. Netuším, kde sa momentálne nachádza môj balík, ale mám sa obesiť? Aj, keď som bol na to nahnevaný a viem, že túto kuriérsku službu už v budúcnosti nikdy nevyužijem, čo narobím? Neurýchlim ani nijako už neovplyvním to, aby boli vianočné darčeky u mojej rodiny.

A tak isto viem, že večer v deň Vianoc, budem sedieť pri stromčeku a iba sa ticho pozerať na všetky tie svetlá a vdychovať čaro Vianoc. Aj napriek tomu, že na Vianoce idem ešte do práce. Sú Vianoce. A Vianoce sú vo mne. Nie všetko to okolo mňa.

Ale veď Vianoce to sú darčeky…

Áno, jasné, že sú. Hoci pre mňa Vianoce to je predovšetkým vôňa mandariniek. Pripomína mi to detstvo a mám rád tú vôňu.

A samozrejme, po piatich rokoch som si aj ja sám sebe kúpil vianočný darček. Dokonca dva.

Najkôr som si kúpil štuple LOOP.  To je parádna vec, ktorú som prvýkrát skúšal, ako som pred dvomi týždňami letel na a zo školenia(aj do Dublinu). Stlmilo mi to vonkajší hluk v lietadle viac ako o polovicu, s tým, že som zároveň, aj počul ak mi niekto niečo hovorí. A viem, že už ich budem brávať na každú svoju cestu.

A druhý darček, ktorý som si kúpil je prsteň OURA.  Ten prsteň ma doslova núti hýbať sa. Vyhodnocuje mi spánok, teplotu, tep, počet krokov, ktoré urobím za celý deň, predpovedá mi aký budem mať deň a, čo by som mal urobiť, aby bol môj deň, čo najlepší.

Ale aj tak najkrajší darček je pre mňa ten pocit, ktorý si vytvorím ja sám v sebe. Možno iba tým, že niekomu po pár rokoch úprimne pošepkám: Ďakujem. Toto sú pre mňa Vianoce.

Krásne Vianoce ľudia.