Categories
Blogy

Zobuď sa, Slovensko!

Predtým, ako začneš čítať chcem povedať, že všetko to, čo tu čítaš je iba môj osobný názor a Ty sa s ním nemusíš súhlasiť. Rešpektujem to, že Ty máš možno iný pohľad na veci, ale o mojom pohľade si dovolím napísať tento blog.

Pred časom mi jedna blízka osoba poslala výzvu k pripravovanému protestu, ktorý má zvrhnúť terajšiu vládu a usporiadať predčasné parlamentné voľby s dodatkom, aby som to zdielal všade, kde sa dá.

Zdielanie sa nekonalo, ani moja podpora pre ten protest.

Začnem teraz z inej strany. Veľakrát čítam osudy ľudí, väčšinou žien o tom, ako sa “zle vydali”, akého majú zlého muža, ako sa zmenil, ako sa nezaujíma o rodinu, o domácnosť, o nič. A najlepšie býva vždy to, že cez sociálnu sieť táto žena žiada o názor iných čo má robiť. A ja sa vždy vtedy v duchu pýtam: A kto si toho muža vybral? Ja? Alebo si snáď bola donútená sa za toho muža vydať? Žijeme snáď v krajine, kde sa ženy predávajú za kravy a nikoho nezaujíma to, či to chcú alebo nie? Jasné teraz mi povieš: Ale on taký predtým nebol. Ale bol. On sa nezmenil. Jediný kto sa zmenil si Ty a Tvoje oči, ktoré konečne vidia realitu. A ak mi povieš: Čo Ty o tom vieš, tak prosím Ťa prečo žiadaš iných ľudí, aby Ti povedali svoj názor. Však čo oni o tom vedia? Presne toľko isto ako ja.

Dajme zase odbočku. Veľakrát je nám servírované, že prečo sa ľudia vzdávajú hneď pri prvej prekážke. Myslím teraz manželstvo. Že hneď po prvej hádke sa idú rozvádzať. Že kedysi to tak nebolo a teraz len sa na seba horšie pozrú a už sa píšu rozvodové papiere. Že je potrebné nájsť cestu k sebe a vedieť spolu žiť. Nájsť si to, čo nás kedysi spájalo a nepoľaviť. Veď aké to je jednoduché. Ožením sa s touto ženou a keď nebude dobrá, rozvediem sa a ožením sa s inou. Kde je chyba? Budem sa ženiť a rozvádzať toľkokrát, koľkokrát ja chcem. Veď je demokracia.

A dajme zase novú odbočku (veď je demokracia). Voľby. Kedy boli naposledy? A bol si voliť? Chcel si zmenu? Zmenil si to? A dnes, pár mesiacov po voľbách už chceš predčasné voľby? Lebo: si si zle vybral? Si bol slepý? Si uveril niekomu, kto dokáže dôveryhodne rečniť? Lebo si si myslel, že niekto nový vyrieši za Teba Tvoju situáciu? Že niekto niekde zrazu objaví miliardu peňazí a rozdá to ľuďom? Keby bolo rozhodnutie na mne, tak vymažem pojem predčasné voľby.

 

Dám Ti príklad. Ľudia vo fabrike, kde pracujú za výrobným pásom nadávajú na svojho šéfa, že iba berie peniaze a nič nerobí. Že oni na neho robia a on iba sedí v kancelárii. Dobre, Tvoj názor. Ty pracuješ na tom výrobnom páse. Vyrábaš nejakú súčiastku, ktorá sa spolu s inými súčiastkami vyrobenými po celom svete spojí niekde v inej fabrike do finálneho výrobku. Takže Ty vyrábaš jeden dielik, ale frfleš na riaditeľa, manažéra a chcel by si ich plat. Lebo podľa Teba iba sedia na zadku a nič nerobia. A kto riadi celú tú firmu? Výber najlepšieho, najspoľahlivejšieho dopravcu, dodávateľa obalu, odberateľa a podobné veci, ktoré Ty nevidíš. Ty si myslíš, že tá súčiastka, ktorú Ty vyrábaš zrazu dostane nohy a sama (podotýkam zadarmo a bez použitia obalu, aby sa cestou nepoškodila), sa presunie tam, kam je treba?

A vráťme sa k tým Tvojím predčasným voľbám. Vieš Ty vôbec koľko je na také voľby treba volebných lístkov? A kto ich vytlačí? Zaplatíš to Ty? Vieš koľko je na tie voľby potrebných ľudí vo volebnej komisii, aby všetko bolo tak ako má byť? Ty si myslíš, že tí ľudia tam sedia zadarmo? Zaplatíš tým ľudom Ty? Zaplatíš im jedlo na celý deň, ktorý tam musia byť? Ty si myslíš, že volebná miestnosť má elektrinu zadarmo? Zaplatíš ju Ty? Plus ešte veci, ktoré snáď ani ja nevidím. Ale zaplatíš to Ty? A teraz si spočítaj, koľko je miest a obcí, koľko volebných miestností je potrebných, koľko ľudí, jedla, elektriny, lístkov je potrebných. Si ochotný to zaplatiť? Ty, ktorý ideš v dnešnej dobe bez rúška na tvári protestovať a chceš predčasné voľby?

A veríš, že všetko bude zadarmo a že niekto nový nájde ďalšiu miliardu a rozdá ju ako Jánošík Tebe? Čo tak ako v tom manželstve, vydržať a nájsť si cestu. Naučiť sa žiť život, ktorý si si vybral a prestať neustále hundrať a spoliehať sa na štát, že sa o Teba postará. A o ďalšie štyri roky budeš múdrejší a snáď mať otvorené oči pri voľbách.

Aby si nemusel iným ľudom ukazovať aký si bol slepý, keď si nevidel aký je Tvoj muž v skutočnosti.

Aby si nemusel iným ľuďom ukazovať ako si stále myslíš, že žiješ v raji, kde sa o Teba vláda, štát postará.

Nikto sa o Teba nepostará. To je Tvoja úloha. Zobuď sa už.

Ako to je v Biblii. Pomôž si človeče aj Pán Boh Ti pomôže.

Videl si film 7 rokov v Tibete? On tam nebol deň, týždeň a nepovedal si: seriem sa na to, idem domov. Bol tam sedem rokov. Nie to dobré Ťa zmení, ale to zlé. Tá nepohoda.

A ver či nie, Slovensko má veľmi smutné nastavenie mysle, čo sa týka toho, že niekto sa o mňa postará. Bolí ma z toho srdce, keď to vidím. Lebo viem, že každým takýmto krokom späť sa predlžuje doba, kedy bude Slovensko slobodne a voľne dýchať.