masternode

Čo je masternode a ako funguje?

Masternode je investovanie do kryptomien. Tým, že prevádzkuješ jeden masternode príslušnej kryptomeny ktorú si zvolíš, pomáhaš udržovať je rýchlejší chod, za čo samozrejme dostávaš odmenu do svojej peňaženky.

Prečo by som mal investovať do masternode?

Pretože je to ďalšia možnosť pre zhodnotenie Tvojho krypta. Samozrejme treba si : vedieť správne vybrať, nastaviť si svoj masternode a potom už iba kontrolovať svoje “dividendy”, ktoré si môžeš vybrať a zmeniť ich za BTC, €, prípadne po nasporení požadovanej sumy začať prevádzkovať ďalší masternode.

Na čo si dať pozor pri výbere a investovaní do masternode?

Toto je najdôležitejšia otázka. Pretože nové masternody vznikajú rýchlo a na začiatku vyzerá naozaj každý nový MN ako super investícia, je fajn ak si svoj vytipovany MN sleduješ nejakú dobu a veľmi dôležitá vec pri výbere je jeho likvidita. Aby si nemal veľa niečoho, čo sa nedá predať ani nijako inak zhodnotiť.

Takže ukážme si to na príklade :

Zoznam všetkých masternode, ktoré existujú najdeš na stránke masternodes.online

vyzerá to takto, samozrejme menia sa tam čísla a poradie MN.

Z tabulky môžeš vyčítať, koľko daná kryptomena stojí (Price), aké je jeho zhodnotenie za 24h (Change), objem obchodov v danej mene na burzách za 24h (Volume), zhodnotenie investície za rok (ROI), celkový počet MN (Nodes), koľlo z danej kryptomeny potrebuješ na rozbehnutie MN (required) a koľko € potrebuješ na jeden MN (MN worth).
Teda napríklad ak by si si vybral masternode PIVX, tak (podľa tabulky nižšie): 1PIVX má dnes cenu 1,0162€. Oproti včerajšiemu dňu jeho cena stúpla o 19,17%. Celkový objem všetkých obchodov čo sa týka PIVX na všetkých burzách za posledných 24h bol v hodnote 6 760 257€. Prevádzkovanie jedného masternode PIVX Ti zarobi 9,73% ročne. K dnešnemu dnu je prevádzkovaných 1 345 masternodov. Na rozbehnutie jedneho masternode potrebujes 10 000PIVX. A bude Ťa to stáť 10 162€.


Po kliknutí na jednotlivý coin zistíš podrobnejšie info o každom coine.

V prípade nášho PIVX zistíš že:


takisto sa tam dozvieš, na ktorých burzách si môžeš PIVX kúpiť, teda kde sa obchoduje. Máš tam link na jeho oficiálnu stránku, link na jeho chatovú podpornú skupinu, ako často budeš dostávať odmenu z masternode, máš tam graf ako sa pohybuje hodnota jedného PIVX a veľmi doležitá je aj info o dĺžke existencie masternode (Genesis block).


Tu vidíš, že masternode PIVX existuje už 973dní.


Takže to by sme mali k výberu masternode.

Čo ak už máš svoj masternode vyhliadnutý a chceš ho prevádzkovať? Niektoré coiny majú na svojich webstránkach aj návod, ako nastaviť masternode. Ak ten Tvoj coin niečo také na jeho stránke nemá, tak musíš nájsť návod cez google. Ale všeobecne si najskôr musíš kúpiť webový priestor VPS na prevádzkovanie masternode. Môžeš si na to zvoliť stránku Vultr. Potom si z webovej stránky toho coinu stiahni peňaženku, do ktorej si pošleš požadovaný počet coinov na rozbehnutie masternode. Tie coiny si samozrejme predtým kúpiš na jednej zo stránok, ktoré si našiel na masternodes.online

Toto samozrejme trvá nejaký čas. Napríklad ja keď som si kupovala VPS, vždy som potom musela čakať pár hodín, až bude server schopný zosynchronizovať sa s nastavením peňaženky. Toto spoločné zosynchronizovanie VPS s Tvojou peňaženkou sa robí buď cez Vultr konzolu alebo cez PuTTY.

Jeden masternode ide nastaviť ľahko, s iným sa trošku potrápiš, ale výsledok stojí zato. Nevzdávaj to preto kvôli počiatočnému neúspechu.