Categories
Blogy

Ako stihnúť viac.

Na úvod Ťa asi sklamem, pretože ak čakáš, že sa dočítaš nejaký zázračný návod ako ušetriť čas, tak o tom tu nepíšem ani nenapíšem. Môžeš hneď prejsť na poslednú vetu v tomto blogu a bodka.

Ak Ťa však aj napriek tomu zaujíma, čo myslím pojmom “Ako stihnúť viac”, Tak čítaj ďalej.

Ale najskôr si odpovedz na otázku: aj Teba neustále hnevá, ak z každej strany na Teba vyskakuje nejaká reklama?

Po pár rokoch abstinencie hrania hier na mobile, som si znovu stiahol hru, ktorú som mal rád. A hneď po stiahnutí ma zarazila reklama, ktorá sa objavila: A nechcete hrať radšej túto XY hru? Stiahnete ju na tomto linku. K*rva, však keby chcem tú hru, tak si ju asi stiahnem, nie?! To mi príde ako keď Ty stiahneš nejaký parádny film, ktorý celá Tvoja rodina chce vidieť a teraz si predstav – sedíte už v obývačke na gauči, Ty, Tvoja žena, deti. Pred vami chipsy, kola, pukance. Všetko pripravené na filmový zážitok. Stlačíš štart a začne reklama: A nechcete radšej pozerať film XY? A žena a deti sa na Teba okamžite pozrú s výrazom: čo si už naozaj k*kot, to čo si stiahol?

Ale vráťme sa ešte na chvíľu k tej mojej hre, ktorú som si stiahol. A naozaj vážne premýšľam, že ju znovu vymažem. Pretože po každom leveli mi nabehne informácia, koľký som v poradí, koľko nahrali nejakí fiktívny ľudia, ktorých vôbec nepoznám a sú v nejakej mojej skupine. Prečo toto potrebujem vedieť?? Predstav si cyklistické preteky. Pelotón prechádza jednu dedinu za druhou, ale po každej dedine musia všetci pretekári zosadnúť z bicykla, aby im oznámili akou rýchlosťou idú, kto je prvý, druhý… Bavilo by Ťa takto súťažiť, keby musíš neustále zastavovať a vnímať nejaké stupídne informácie, ktorí nepotrebuješ vedieť? Presne ako v tej hre. Načo mne to je, kto je prvý, druhý, tretí. Ja som si stiahol hru a chcem sa hrať. Namiesto toho ak chcem prejsť od jedného levelu do druhého, musím kliknúť

1) že si nechcem pozrieť ponúkanú reklamu, aby som získal život

2) že si nechcem kúpiť nejakú pomôcku, ktorá mi uľahčí zdolať ten level rýchlejšie

3)že nechcem prejsť na bonusovú hru, ktorú si môžem popri tejto hre zahrať a

4) že naozaj sa nechcem pripojiť na wifi a zistiť, ktorý hráč na tejto zemeguli mal v tomto leveli najväčší počet bodov.

Niečo si stiahneš, ale neustále si bombardovaný reklamami, lebo to čo si stiahol stále nie je dosť dobré a Ty si stále idiot a potrebuješ presne to čo Ti niekto ponúka.

Prejdem teraz na iný prípad. Kolega si kúpil tablet. Chce si večer v posteli pozerať na ňom filmy. Ale samozrejme kolegovia mu jeho tablet hneď ohodnotili, lebo:

1)má slabý fotoaparát,

2)nedá sa mu prepojiť so všetkými účtami, ktoré má v telefóne,

3)je veľký a zle sa zmestí do vrecka a

4)ako s ním bude preboha telefonovať?

Mňa takéto zmýšľanie a názory vedia poriadne vytočiť, keď všetko chceme napchať do jednej veci a mať všetko v jednom. To potom aj v živote môžeme mať jednu univerzálnu osobu. Na všetko. Bude mať kopec gombíkov v sebe. Ráno to bude napríklad sused, s ktorým poklebetím a vypijem si kávu. Pred obedom prepnem gombík, aby to bola osoba ktorá mi uvarí obed. A večer tú istú osobu, ktorá bola ráno sused, prepnem na svoju ženu, s ktorú budem mať úžasný sex. A ušetrím, lebo to budem mať všetko v jednom. Ak ma jedna z tých osôb bude nudiť, ľahká pomoc. Len prepnem gombík a basta.

Ďalej, keď bola moja dcéra ešte malá, veľmi si želala mať stoličku na kolieskach, aby sa na nej mohla točiť. V Decodome som síce našiel peknú stoličku za 15€, ale aj napriek tomu som medzi známych dal vedieť, že hľadám točiacu stoličku pre malé dieťa. Ozval sa hneď jeden, vraj v Ikea majú teraz parádnu akciu. Presne stolička akú chcem, zlacnená zo 45€ na 30€.

Ale ja mám stoličku v Decodome za 15€.

Ale toto je AKCIA!!!

Ja sa Ti kašlem na akciu, keď ma to vyjde raz tak drahšie.

Ja netvrdím, že všetko to najdrahšie je automaticky k ničomu. Ale prečo sa snažiť mať všetko len to naj? Všetko v jednom. Hneď. Poruke. Okamžite.

Môj iný kolega Janko, ktorého mám veľmi rád a pripomína mi seba keď som bol mladý a pubertiak, má 26rokov. Pred dvomi mesiacmi si kúpil dom s veľkou záhradou. Pred mesiacom kúpil nové auto, Audi kombi. Má krásnu ženu, s ktorou je už skoro sedem rokov. A ako o nej tvrdí je z bohatej rodiny. Teda mladý 26ročný chalan, ktorý má všetko čo si veľa mladých ľudí želá. A predsa často povie Ja nenávidím svoj život.

A vieš prečo? Pretože nemá niečo, čo by mu chýbalo. Už má všetko. A v živote predsa musí stále niečo chýbať. Aby si mal stále kvôli čomu žiť, snažiť sa o niečo. Prečo chcieť stihnúť viac? Čo bude, keď stihneš viac? Budš mať čo? Viac času? Naozaj? Trt makový. Ty dobre vieš, že ak aj získaš nejaký čas, investuješ ho na prezeranie Facebooku alebo neustále kontrolovanie mailu. A kvôli tomu sa naháňať? Aby som sa stresoval, či niekto niečo nenapísal na Facebook? Ak aj napísal. No a čo? Ako sa zmení Tvoj život, keď si to prečítaš? A ako sa zmení, keď si to neprečítaš?

Keď si ráno sadneš za stôl a začneš jesť. Čo robíš pri jedení? Zase Facebook a maily? Nebolo by fajn skúsiť zavrieť oči, zahryznúť sa do marmeládovej hrianky a vnímať ako je krásne chrumkavá? Ako je marmeláda dokonale lahodná, ako vnímaš jej vôňu spolu s tým ako vnímaš vôňu kávy. Ako sa omrvinky z tej hrianky dotýkajú Tvojich zubov a marmeláda rozplýva na jazyku?

Kam sa dočerta stále ponáhľaš a dá sa vôbec stihnúť viac ako stíhaš? Dá. Ale načo?