Categories
Blogy

zviera & človek

Pred týždňom som sa vrátil z dovolenky v Dolomitoch…bol som tam prvýkrát a bolo tam naozaj krásne..taká iná, nová príroda a všetko to okolo.

Naspäť na Slovensko som cestoval s jednou cestovnou spoločnosťou. Samozrejme cesta autom a autobusom je rozdielna a pre mňa by bola najideálnejšia cesta lietadlom, žiaľ  kvoli priamej linke som si zvolil autobusové spojenie.

 

Cestou sme stáli na viacerých zastávkach, kde sme si vystreli usedené kosti a aspoň kúsok sme sa prešli, niečo si kúpili na občerstvenie a znovu poslušne sadli do autobusu a nechali sa viesť ďalej.

 

Keď sme už boli kúsok od našeho hlavného mesta a šofér oznámil, že nebudeme mať zastávku, pretože meškáme, jedna pani sa ohradila poznámkou, ktorá ma donútila sa zamyslieť:

Ako to že nebudeme stáť? Čo sme zvieratá?

 

Hm, kde vzal človek právo byť niečo viac ako zvieratá? Len preto, že nevedia rozprávať? Že sa nevedia brániť a že sú možno slabšie ako ľudia?

 

Iba kvôli tomu môžu zvieratá cestovať bez prestávky aj 15hodín, ale človek je niečo viac a musí si oddýchnuť?

 

Aké podľa mňa hlúpe prirovnanie a neopodstatnená nadradenosť človeka.

 

Odkiaľ  vlastne človek vzal presvedčenie, že zvieratá sú tu nato, aby človeku slúžili? Zatvárame ich do ZOO, do cirkusov, doma na reťaz do voliéry a tvárime sa, že je všetko v poriadku.

 

A pritom si nevieme dať rady so svojimi deťmi, rodičmi, susedmi..alebo sami so sebou.

 

Myslíš, že aj zvieratá majú túto dilemu?  Že si nevedia dať rady so svojimi najbližšími?