Categories
Blogy

stredná škola

Nepoznám doslovnú poučku významu sna pre človeka. Podľa mňa sú rôzne teórie a nie je to podstatné. Dôležité je, že si človek počas noci oddýchne a občas má sen, ktorý mu po prebudení vyčarí úsmev a naladí mu deň do pozitíva. Občas si pozriem v snári význam niektorých symbolov, ale podľa počtu existujúcich snárov si myslím, že pravda je niekde uprostred a že každý snár vraví niečo iné.

Dnes sa mi snívalo o mojej bývalej strednej škole. A vždy, keď mám tento sen, je to také príjemné spomenutie si na školské časy. Do školy som chodil veľmi rád a zdedila to po mne moja dcéra, čo mňa ako rodiča veľmi teší.

 

Škola, do ktorej som chodil bola mierne do kopca. Vtedy mi to nevadilo, dnes viem že by som hundral a fučal celú cestu. Po vyučovaní som sa rád bezcieľne motal po meste. Raz v zime, keď sa vonku poriadne šmýkalo, som sa vybral hore kopcom po zľadovatenej ceste. Asi v polovici cesty som zostal stáť, nohy sa mi rozišli ako lyžiarovi, ktorý je prichystaný odštartovať strmý zjazd a začal som sa posúvať akoby samospádom dozadu. V duchu som si vravel:…preboha, veď mi niekto pomôžte… Šmýkal som sa dolu kopcom a bál som sa urobiť akýkoľvek pohyb zo strachu, že spadnem dolu nosom. Vždy, keď si na túto scénu spomeniem, je mi to vrcholne smiešne, hoci vtedy som mal oči poriadne vybehnuté.

 

V lete  som sa rád prechádzal okolo kostola. Pred ním je pár nizkych stromov. Raz, keď bolo veľmi teplo, zbadal som pod jedným stromom stáť starú pani a vedľa seba na zemi mala dve plné tašky. Myslel som, že jej je teplo a že v tieni stromu oddychuje. Tak som na ňu zakričal: Čo teta? Teplo,že?  Celá zadýchaná sa na mňa pozrela a povedala mi, že už nevládze dôjsť do kostola, tak som jej vzal tašky a pomohol som jej prejsť tých pár krokov ku kostolu.

 

Vždy, keď si spomeniem na strednú školu, objaví sa mi v hlave kopec usmiatých zážitkov. V tej dobe sme chodili v lete na letnú aktivitu, čo podľa mňa malo svoj význam. Škoda, že niektoré veci nefungujú tak ako kedysi. Pamätám si, ako som sa tam prvykrát zaľúbil a o rok neskôr som na tom istom mieste pozval svoju profesorku na rande. Môj najobľúbenejší predmet bol nemčina a keď sa spolužiačky rozhodli, že ujdeme z poslednej hodiny, ktorá bola zhodou okolností nemčina, tak som nechcel, ale kedže som bol sám na 17 žien, tak som sa musel podriadiť.

 

Občas mám chuť, aby sa tieto časy vrátili, aby som bol ako vtedy bezstarostný, aby som mohol vystrájať kopec vecí, ktoré sa už s odstupom času nehodia. Ale viem, že som rád za to všetko, čo mi škola dala. Teší ma, že sa mi toto všetko raz za čas vráti aspoň v mojich snoch, lebo mi to rozosmeje celý deň. A možno je to jeden z významov sna pre človeka. Naladiť ho na nasledujúci deň. Možno aj tento môj článok prijemne naladil aspoň jedného človeka.