Categories
Blogy

…šikmá veža

A nastal deň dovolenky. Vytúžený čas, na ktorý som sa tešil už dlho. Hoci ja nie som typ, ktorému robí problém stereotyp, túto dovolenku som si povedal, že strávim inak ako tie každoročné.

Vždy sa mi páčilo v Banskej Bystrici. Chodieval som tam rád. Neviem dodnes prečo, ale cítil som sa tam vždy veľmi fajn, tak uvoľnene. Preto som si aj z terajšej dovolenky vzal jeden deň, ktorý som strávil v Banskej Bystrici. Jedna známa mi odporučila pozrieť si tunajšiu šikmú vežu.

Zvláštne, že do Bystrice som chodieval dosť často, na tom námestí som nebol prvýkrát ani druhýkrát. Ale nikdy som si nevšimol, že tá veža je trochu naklonená. Nikdy som sa tam nepostavil a nezahľadel na ňu. Nezastavil a nepustil preč uponáhľané myšlienky z hlavy.

Dnes, s vedomím, že tá veža je šikmá som mal v sebe určitý druh vzrušenia počas vystupovania hore schodmi. Ale ten moment, keď som vyšiel hore a uvidel ten výhľad: Ďakoval som Bohu, že mi doprial takéto nádherné počasie, že sa môžem naplno pokochať všetkou tou krásou okolo.

Banská Bystrica je naozaj krásna. Cítil som sa ako vták. Hore. Vysoko. A dýchal som s pyšným pocitom vidiac tú krásu okolo. Tie hory, ktoré akoby ochraňovali mesto a dávali naň pozor. Tí maličkí ľudia chodiaci po námestí. Tá malá kaviarnička, kde som pred hodinou pil kávu. A teraz som bol tu. Hore. Vysoko. A cítil som sa vďačne.

Spomenul som si na jednu scénu z filmu Láska na druhý pohľad. Kde skupina ľudí bola najskôr na ulici a každý hovoril, čo vidí a vníma, potom vyšli hore na mrakodrap a znovu menovali, čo vidia. Že zaznela veta: Vidíte. Nič sa nezmenilo, sme v tom istom meste, na tom istom mieste, len sa na svet pozeráme z iného pohľadu. A ja som teraz tiež videl Bystricu z iného pohľadu.

Ako málo stačí a ľudia by sa nehádali. Keby sme sa dokázali pozrieť sa na vec z iného pohľadu, aby sme sa slovne neurážali a neosočovali. Ako málo stačí k tomu, aby sa naše ústa zmenili na zbrane, ktorými dokážeme ublížiť. Možno si povieš: Nie, to sa nedá. Ako to povedal Barack Obama?

Urobme to. Pre seba a pre tento svet. Ja viem, že sa to dá.

PS: Ďakujem Ti C. – D. za tip na tú vežu. Ty vieš kto