Categories
Blogy

Sahaja Joga

Niekedy je bezcieľne surfovanie na niečo dobré. Ja som napríklad včera pri takomto surfovaní našiel zaujímavú akciu v mojom meste. Nikdy som sa nejako špeciálne nezaujímal o jogu. Meditujem síce každý večer, hoci krátko, ale na nejakej skupinovej meditácii som nikdy nebol. A možno to takto malo byť, a tak som sa online prihlásil na účasť na meditácii.

Asi hodinu pred odchodom z domu vo mne hromžil nejaký hlas, že načo som sa tam prihlásil, veď je vonku už tma a načo tam pôjdem, že zbytočne budem nadávať.

Dnes som rád, že som tento hlas nepočúvol. Že som išiel. Pretože to, čo som zažil včera tam, bolo neuveriteľne silné a krásne. Že sa teším na ďalšie stretnutie a ďalší zážitok.

Myslel som, že nás bude menej, ako nás prišlo. V miestnosti bola pustená ukľudňujúca hudba a ja, keďže som prišiel prvý, som sa ponúkol pomôcť s prípravou miestnosti. Rozmiestnil som stoličky a popritom sa zoznamoval s ľuďmi, ktorí postupne prichádzali.

Keď sme si všetci už našli miesto, ktoré nám vyhovuje na sedenie, tak predstúpila jedna žena a začala nám vysvetľovať o tomto druhu meditácie a o jednotlivých čakrách. Ukázala nám miesta na tele, ktorých sa máme dotknúť a potom si sadla a precvičovala jednotlivé dotyky s nami a do toho hrala stále tá hudba. Potom znovu predstúpila a spýtala sa koľko nás je tam prvýkrát a toto bola pre mňa najkrajšia chvíľa, ktorú neviem úplne opísať. Pretože ku každému novému meditujúcemu prišla jedna osoba, ktorá už túto meditáciu robí pravidelne. Pri mňa sa postavila žena v stredných rokoch a kázala mi zavrieť oči a úplne sa uvoľniť. Cítil som, ako robí rukami nejaké pohyby za mnou, nado mnou, okolo mňa, neskôr predo mnou. Cítil som, ako mi úplne horia dlane, že keby sa dotknem pohára s vodou, tak voda asi zovrie. Bolo to naozaj silné a ja som bol úplne uvoľnený. Páčilo sa mi to, pretože som to vnímal ako hladenie mojej duše, akoby všetky starosti zo mňa tá žena vyháňala. Akoby som mohol úplne bezstarostne dýchať. Bol to taký oslobodzujúci pocit, ktorý chcem zažiť znovu. Všetko, čo je krásne a pri čom sa cíti človek dobre, chce zažiť znovu. Táto chvíľa trvala ani neviem ako dlho, ale zanechala vo mne úžasný zážitok, ktorý by som doprial každému. Ten skvelý pocit ľahkosti a jednoduchosti bytia, ako keď sa narodí nové dieťa a nemá žiadnu ťarchu na svojej duši, úplne čisté a nevinné.

Nechcem nikoho nahovárať, že musíš robiť toto a iba táto cesta je správna. Nemám rád škatulkovanie. Ak sa mi niečo páči a cítim sa pri tom dobre, nevidím dôvod tú chvíľu nezopakovať. Hoci som z katolíckej rodiny, nevidím dôvod prečo by som mal niečo, ako jogu a jogovú meditáciu zatracovať a brať ako nejaký útok proti katolíckej viere. Tak, ako sa každý večer modlím, tak potom aj meditujem. Nevidím dôvod, prečo by sa mali tieto dve veci vo mne biť. Nechápem preto obavu katolíckej cirkvi ohľadom spoznania jogy a podobných vecí, náboženstiev. Viem iba jedno – ak človek vie, čo je pre neho dobré, ak vie kam patrí a vie, čo cíti a chce, nemôže ho nič zmiasť a zničiť ani mu zmeniť smer v živote.

Moja včerajšia meditácia trvala zhruba 2 hodiny, po nej sme sa ešte zhovárali a ja som s úžasom počúval ako tá žena, ktorá bola akoby moja liečiteľka rozpráva o prúdení energie v čakrách. Neskôr mi povedala, že keď bola za mnou a rukami mi robila nejaké pohyby nad hlavou – nad najvrchnejšou čakrou, že cítila nejakú zvláštnu energiu, že či náhodou nie som pravidelne meditujúca. Tak som jej povedal, že meditujem pravidelne každý večer 5 – 10min.

Keď som odchádzal, tak žena, ktorá sedela vedľa mňa pri meditácii mala potrebu ma objať. Bola maličká, že som sa musel zohnúť. A, ako som zatváral dvere, tak žena, ktorá bola vlastne akoby vedúca tohto celého zážitku mi povedala, že som sa celý čas usmieval. Myslel som, že to bola chyba, a tak som sa opýtal:

 Je to zlé, keď som sa usmieval?

 Nie, máš veľmi milý úsmev.

To asi preto, že som sa cítil naozaj milo. A všetkým tento zážitok odporúčam. Pretože človek pri tom objaví sám seba. Svoju podstatu. 

viac info o joge a meditácií nájdeš na tomto linku -> joga a meditacia