Categories
Blogy

..pozriem sa a vidím

Premýšľal si aspoň raz v živote, ako jediná veta dokáže zmeniť postoj človeka? Ako jediné slovo, poznanie, informácia dokáže zmeniť Tvoj pohľad na nejakú vec?

Kedysi dávno mi jedna známa napísala vetu: aj myšlienka môže zabiť.

A presne. Je to tak, pretože často stačí jedna vyslovená veta a otočí Tvoj postoj o 360 stupňov.

Žena, u ktorej bývam má jednu známu, ktorá je svedok jehovov. Ja som tolerantný človek, ktorý uznáva, že každý človek môže mať svoj názor a žiť s ním, pokiaľ ma samozrejme nasilu nepresviedča na svoju vieru. Tiež nikoho netlačím, aby si kúpil namiesto Mercedesa iba a výlučne Nissan, pretože pre mňa je iba toto auto. Každý má, predsa svoje potreby a vie sa rozhodnúť sám za seba. 

Takže táto známa, volajme ju Jana, prišla na návštevu do nášho domu a zhodou okolností pochádza zo slovenského mesta, v ktorom som žil posledných 8 rokov, takže sme si mali čo povedať. Priznávam, že na začiatku som mal isté obavy, že príde s hŕbou letákov a časopisov, ktoré členovia jej viery rozdávajú ľuďom na námestiach, v obchodoch a rôznych verejných miestach. Našťastie moja obava bola zbytočná. Príjemne sme sa porozprávali a bol som rád, že poznám ďalšiu osobu z mojej rodnej vlasti. Jana nie je zamestnaná, pretože sa stará o svoju postihnutú dcéru.

V čase, keď som ešte nemal v Anglicku prácu, tak ma kontaktovala Jana, vraj potrebuje ísť na celý deň mimo mesto či môžem na ten jeden deň byť pri jej dcére ja. Vraj zastavím sa o chvíľu u Vás a podrobne Ti porozprávam, čo všetko by si musel robiť.

Keď sme sedeli u mňa v izbe a popíjali čaj, žartovali sme a smiali sme sa.

Veď samozrejme, že Ti dám kľúče od môjho domu, lebo ja odchádzam zavčasu ráno a dcéra bude ešte spať.

A nebojíš sa, že Ti vykradnem byt? Čo ak som kedysi bol zlodej, ktorý vykrádal byty?

Ale veď ja viem, že Ti môžem veriť, veď sa pozriem na človeka a vidím.

Hm, aké zaujímavé. Pozrie sa na človeka a vidí. Čo vidí? Nevidí. Pretože nevie. Nie je veštica. Nie je človek, ktorý vidí do myšlienok druhých ľudí.

A zrazu prišla téma joga. Určite to v Jane muselo vrieť, pretože podľa nej a jej učenia, je joga v rozpore s náboženstvom. Joga je údajne satanistické spojenie s človekom, niečo veľmi zlé. Preto začala najskôr prehovárať moju domácu a neskôr aj mňa od účasti na jogovej meditácií, pretože nám to údajne uškodí.

A, keď som do tejto slovnej prekáračky spomenul moju dávnu účasť a pozitívny postoj k Reiki a názorne som jej to chcel predviesť, už som zrazu nebola človek, na ktorého sa pozrie a vidí, že mi môže veriť. Už som bol posadnutý satanom, a preto mi polhodinu po Janinom odchode prišla SMS, vraj nemusím prísť ku jej dcére, pretože sa jej ponúkla spolučlenka jehovova.

Pozriem sa a vidím. Ako často sa pozeráme a čo vidíme? To, čo chceme vidieť. Nevidíme realitu.

Pred pár dňami sme mali doma párty. Prišla ďalšia známa mojej domácej. Podľa mňa super človek s vlastným názorom a samozrejme s vlastným príbehom života. Každý máme svoj príbeh a vždy som rád, ak môžem sedieť vedľa človeka, s ktorým môžem otvorene rozprávať a dať von svoj pocit. Príjemne sme sa zabavili a znovu som bol rád, že poznám ďalšieho človeka. A, keď mi po skončení párty z domu napísala, že ma rada spoznala, pretože som jej krvná skupina, tak som sa zamyslel.

Áno, ja som A Rh+, ale to určite nemyslela. A verím, že to nemyslela tak, ako predtým Jana – pozriem sa a vidím.

Každý máme svoju minulosť. Niekto si ju ťahá stále za sebou, niekto ju odkopol, niekomu život zmenilo narodenie dieťaťa.

Napriek tomu, že som bol v minulosti veľký rebel a prešiel si naozaj všeličím, viem že človek získa vnútorný mier iba tým, že odpustí sám sebe.

Preto sa dnes už usmievam. Celým svojím ja. Pretože sa pozriem a vidím. Napriek tomu aká som krvná skupina.