Categories
Blogy

Povedz to,čo si myslíš

Kolegyňu Zuzku si ustavične doberám, lebo sa vie tak príjemne čertiť a mne sa to veľmi páči. Často jej nahlas poviem nejakú lichôtku  a ona sa vždy usmeje a povie mi, že jej môžem lichotiť, ale nech to nevravím nahlas. Nikdy som sa jej nespýtal, či jej mám teda lichotiť pošepky, lebo čo ak povie : Áno.

Dnes moji kolegovia dohodli temín vianočného večierku, vraj už stihli pozvať aj Zuzku, tak som jej potom potichu prišiel povedať, že sa na ňu teším na večierku a zase sa zahanbila. Neskôr som jej povedal:

Aký máš dnes erotický výstrih. 

Ja som vedela, že budeš mať k môjmu výstrihu komentár.

A veď nedala si si ho kvôli mne?

Zuzka vie, že ju mám rád, sám som jej to už povedal. Pretože mám rád ľudí, ktorí sú prirodzení a nerobia “ramená”, že sú niečo viac.

 

Občas sa v živote stretnú ľudia, ktorí keď sa začnú spolu rozprávať majú pocit, akoby sa poznali od detstva. Je to zaujímavé ako nás osud krúti vo svete a ako nás navzájom pospája. Ako niekto je v našom živote iba pár chvíľ a zanechá v nás viac svetla ako niekto, kto sa s nami vlečie celý čas. Škoda, že ľudia nemajú takú bublinu, ktorá sa kreslí v komiksoch. To by každý vedel, čo si ten druhý myslí, čo ho trápi, čo v živote hľadá… Možno by to bolo na niečo dobré.

 

Ak by Ťa niekto urazil, prečítal by si si v bubline, že možno ten dotyčný práve prežíva nejaký problém  a takto sa len bráni. Ale my sme sa namiesto toho naučili skrývať svoje myšlienky v nádeji, že ten druhý je veštec a že v nás dokonale prečíta všetko to, čo nás trápi. Že pochopí, čo potrebujeme. Možno by nebolo od veci si znovu uvedomiť, že hlavu nemáme nato, aby sme si v nej skrývali svoje sklamania, bolesti. A ústa nemáme len na jedenie a bozkávanie.

 

Aký nudný a všedný deň by bol, keby som Zuzke nepovedal, že vyzerá dobre. Nezačala by sa často diskusia o všeličom, nezasmiali by se sa. Každý by iba premýšlal o svojich starostiach, ktoré ho čakajú a nechával by sa zotročiť svojimi myšlienkami.

 

Nenechaj si v hlave vytvárať príbeh, povedz ho. Možno niekoho tým naštartuješ. Možno niekomu pomôžeš. Možno Tvoj príbeh bude jediný úsmev pre človeka, ktorý sa celý deň mračí. Niektorí ľudia vravia, že nemajú radi, ak ich niekto chváli. Myslím si, že každý človek, ktorý toto vraví – si rád vypočuje slová pochvaly, lebo každému človeku dobre padne, keď vie že pre niekoho niečo znamená.

 

A ja som dnes dostal lichôtku, že mám dobré srdce, čo ma po celom dni v práci nesmierne potešilo, že som išiel domov s úsmevom na tvári ako keď niekto vyhrá milión.