Categories
Blogy

Ja mám problém = Ty neexistuješ

Každý človek má aspoň raz za život nejaký problém. Rieši veci týkajúce sa práce, rodiny, seba, života. Stále sa niečo deje, čo treba riešiť. Nikdy nenastane taká situácia, že sa zastaví čas a bude všetko v poriadku. Aj keď nám vravia, že máme občas vypnúť a nemysliet na starosti. Neznamená to, že neexistujú.

Ale dá sa vypnuť človek? Pred časom bola aktuálna  reklama, v ktorej mal muž na pláži nafukovaciu ženu a keď jej mal plné zuby, jednoducho otvoril ventil, žena vyfučala a muž mal pokoj.

 

Ale v reálnom živote toto predsa nefunguje. Nemôžeš sa skývať za svoje problémy, za to čo Ťa trápi. Nemôžeš si vyrábať hrošiu kožu pred niekým, s kým existuješ. Veď to je choré. Pre niekoho je to možno akási hra, keď sa takto skrýva, ale čo keď nastane stav, že človek pred ktorým sa skrývaš zrazu zmizne nielen z Tvojho života, ale zo sveta naozaj.

 

Osud je nevyspytateľný a nikto nevie ako dlho bude kráčať po tejto zemi. Budeš si potom búchať hlavu, že si zbytočne stratil čas svojou samopašnosťou? Lebo si nedokázal otvoriť svoje starosti pred tým druhým, lebo si sa zavrel do svojej škrupiny a vyčkával až sa niečo stane a budeš môcť vyliezť? Ak s niekym žiješ a komunikuješ, tak maj na pamäti aké pocity v ňom vyvolávaš. Ja viem, že sú situácie, keď sa zrazu ocitneš vo víre otázok, keď máš v hlave prievan a potrebuješ ho utíšiť a dostať zo seba von. Keď nevieš čo máš urobiť, lebo podľa niekoho je dôležitý kompromis, ale Ty to tak necítiš. Keď Ti niekto povie, že máš urobiť niečo, ale Ty sa s tým nestotožňuješ, tak sa brániš a vytváraš hrošiu kožu.

 

Myslíš niekedy aj na situáciu, že tým keď sa takto správaš, môžeš tomu druhému ubližovať? Lebo je to akoby popieraš jeho existenciu. Akoby bol neschopný byť vedľa Teba vtedy, keď Ty necítiš v sebe silu žiť.

 

Môjmu kolegovi sa mimochodom tá spomínaná reklama nesmierne páčila, vraj takto by to mohlo fungovať s každou ženou. Ja som zase rád, že to takto nefunguje, lebo milujem svoju ženu. Aj keď má problém, aj keď sa smeje. Vie, že stojím pri nej. A verím, že snáď nedopadnem ako nejaká nafukovačka ukrytá pod posteľou a použitá len vtedy, keď sa ide k vode.