Categories
Blogy

hrnček na kávu

Koľkí z nás, keď ideme ráno do práce, v duchu premýšľame, že snáď bude deň v pohode, že sa nič zlé nestane, práca pôjde od ruky a my budeme vnútorne spokojní odchádzať z práce. Ale bohužial existujú aj ľudia, ktorí vedia vždy nejaký problém vyrobiť alebo pokaziť niekomu náladu.

Viem, že slnko svieti pre každého rovnako, že každý tu má svoj účel, svoje opodstatnenie existovania. Že niekto má možno takzvaný záporný charakter, niekto kladný, niekto neutrálny. A viem, že nie vždy si ľudia rozumejú a vedia si čo – to povedať. A že nie každý je rodený vodca, manažér, finančný predajca, úspešný obchodník. Pretože potom by ich práca bola neopodstatnená.

 

Som človek, ktorý má rád pohodu a rád dávam pohodu aj ostatným, lebo viem, že potom sa lepšie pracuje, že je človek viac uvoľnený a môže do svojej práce zapojiť viac elánu, viac seba. Pred 5 rokmi som nastúpil do súčastného zamestnania a asi po pol mesiaci som zistil, že – vtedy ešte môj kolega, dnes môj šéf je úplne “cez Košice”. Pretože vždy, keď ide niekto za ním s nejakou otázkou, odíde s ďalšími tromi a vnútornými výčitkami, kto z nich dvoch je nenormálny.

 

Vraviš si, že si iba namýšľam? Tu máš jeden príklad. Je potrebné zmeniť A na B. Postup môjho šéfa je nasledovný: “vieš, čo je ten program v pc, to vymyslel Bill Gates, veď to musíš predsa vedieť, keď máš gymnázium, toto sme sa učili ešte v 7.triede, tak tam je taká ikona a keď to budeš robiť, vieš bavíme sa o písmene A, tak si otvor ten program, tam si niekde nájdi ako sa to robí, ja teraz nemám čas Ti to ukázať, ak nebudeš vedieť opýtaj sa XY, on to už menil na B minule, no a potom to zanes do výroby.” Ruku na srdce : kto z tohto pochopil, že sa jedná o úplne jednoduchú zmenu A na B?

 

Minule kolegyňa povedala: to ich učia na vysokej škole takto jednať, to on musí takto obkecávať. No ak toto učia na vysokej škole, tak svojej dcére nedovolím tam chodiť.

 

Dnes som prerábal jeden papier 4x, pretože vždy tam chcel niečo iné dorobiť, veď prečo by sme to urobili hneď, keď sa s tým môžme hrať? Viem, že istým ľuďom vyhovuje môj šéf vo svojej funkcii, lebo je ako handrová bábika, kde ju položíš, tam máš. Kvalita je dôležitá pre každú firmu a keď niečo nie je v poriadku, pohrozíš bábike a bábika poslúcha.

 

Povieš si, prečo som stále v tejto firme a neodídem preč? Jediné, čo ma tu drží, je skvelý kolektív, aký som nemal v žiadnej inej práci. Možno pre niekoho je to nepodstatná vec, pre mňa to znamená veľa, akoby externá rodina.

 

Cestou z práce som premýšľal, že si doma nalejem poriadne veľký pohár vína, nech sa odreagujem a ukľudním. Ale predtým som sa zastavil v obchode a našiel som tam ponuku, že ak si kúpim 4 veľké čokolády, dostanem krásny hrnček na kávu. Vybral som teda čokolády a tešil sa na hrnček s krásnym nápisom. Doma som to šikovne naaranžoval, vložil jednu čokoládu do hrnčeka a víťazoslávne daroval svojej žene. Keď som videl ako sa potešila, vedel som že už nepotrebujem víno na ukľudnenie. Stačil mi milý úsmev.