Categories
Blogy

Čo sa to deje?

Ležíme v posteli po krásnom milovaní a v tom ja nahlas poviem : …toto je život na nervy! Ty sa na mňa hneď osopíš, že či sa mi to nepáčilo, či si bola taká hrozná a ja Ťa utíšim tým, že to už som premýšľal nad tým, čo ma čaká zajtra v práci. Stáva sa Ti, že občas Tvoje myšlienky vyjdú nahlas von?

Aj keď je to pre mňa veľmi ťažké priznanie – muž je ako dieťa. Potrebuje sa hrať, potrebuje súťažiť, potrebuje byť hrdina, niekto. Potrebuje cítiť, že je užitočný, potrebný, milovaný. Neustále.

 

Keď niečo neklape, hľadá si situácie, kde si môže sám sebe dokázať, že platí to všetko, čo som v predchádzajúcej vete napísal. Odmietla ho napr.žena? Tak zbalí inú, lebo potrebuje, aby bol “hore”. Pozve ju na večeru, aby sa mohol s ňou rozprávať, hľadieť jej do očí, aby videla, že po nej túži. Povie jej, že s ňou chce stráviť večer a cíti sa tak mužne. Vypne svoju hruď a vníma svoju silu, vníma tú ženu ako korisť, s ktorou si može robiť čo chce. Lebo bol ohrdnutý a neznesie ten stav. Neskôr, keď sa s ňou vyspí a pozerá sa jej do očí, ako spokojne leží ako malé mačiatko a on sa musí usmievať, lebo necíti to isté. Lebo sa pýta, prečo to vôbec urobil, aký to malo význam, kde mal rozum pred chvíľou, kde boli vtedy jeho zásady. Spal s niekym, koho neľúbi. Len preto, že mu hormóny zaplavili rozum. Povie jej, že je krásna, že mu bolo fajn, ale v sebe cíti smútok, ktorý zakrýva za úsmev.

 

Stáva sa ti to? Dnes som čítal, že toto sa stáva mužovi dovtedy, pokiaľ nenájde tú svoju pravú ženu.

 

Často robíme veci, ktoré si myslíme že nám dodajú silu a pritom nás len viac vtlačia do blata. Často sa bránime citom a priznaniu, že niekoho milujeme len preto, že sa bojíme, aby nám nebolo ublížené. A neuvedomujeme si, že možnosť ublížiť sme možno niekomu vzali, ale dali sme ju sami sebe. Potom robíme veci zo zlosti, z pocitu že si musíme niečo dokázať, aby sme v sebe umlčali pocity. Utekáme sami pred sebou.

 

Je to ako príbeh o Casanovovi, ktorý je možno pre niekoho hrdina, lebo mal kopec žien, ale keď bol sám, tak plakal a bol z toho, čo robí nešťastný – už ako hrdina neznie.

 

Keď urobí muž niečo neobvyklé, vo väčšine prípadov sa niečo deje. Pretože kopec mužov žije roky v zúfalstve a odrazu nechajú to zúfalstvo prehovoriť. Nevera, alkohol a neviem čo. Možno si niektorá žena po tomto povie, že muži sú svine, lebo len zneužijú ženu, jej dôveru a dôstojnosť. Z môjho pohľadu je to volanie o pomoc.