Categories
Blogy

Čo ak sa mýliš?

Do obchodu so značkovou obuvou vojde natešený 13ročný chlapec so svojim mladším  kamarátom.  Oči mu svietia  šťastím, lebo mu mama dala 57€ na vysnívané tenisky. Chvíľu si ich obzerá na poličke, potom požiada predavačku, aby si ich mohol vyskúšať, ale ona mu odpovie : Ale toto sú drahé pre Teba. Stoja 57€.

Ten chlapec má síce 13rokov, ale rozumovo je veľmi vyspelý, preto si pomyslí, že táto predajňa si tých 57€ od neho veru nezaslúži a odíde preč. Neskôr si svoje tenisky kúpi v inej predajni.

 

Sedíš v kostole a krátko pred začatím omše príde do kostola uzimený bezdomovec, z ktorého dosť cítiť, že sprchu použil veľmi dávno. Tebe sa hneď v hlave rodia negatívne myšlienky: ako môže Boh toto dopustiť? Prečo vôbec takýchto ľudí pustia do kostola? Veď zbytočne len vyrušujú ostatných. Vidíš bezdomovca, už je zle, lebo ten podľa Teba do kostola nepatrí. Na druhý deň znovu sedíš v kostole a príde matka s malým zvedavým a neposedným dieťaťom, ktoré sa hlasným šepotom pýta matky na rôzne detaily. A zase máš myšlienky : Prečo nezostane s deckom doma? Veď Ťa len vyrušuje. Aj tak z omše nič nemá. Ale čo keď jediný, kto vyrušuje – si Ty?

 

Ideš po ulici a žobrák si od Teba pýta pár drobných mincí. Hneď ho máš zaškatuľkovaného, že je zlodej, násilník a neviem čo ešte. A pritom žobrák Ťa nikdy neokradne. Pretože žobrák potrebuje jedlo a teplo. Okradne Ťa zlodej, ktorý vôbec nevyzerá podozrivo. Dávaš si pozor pred tými, ktorí vyzerajú podozrivo, ale zlo sa veľmi často maskuje za niečo, čo Tebe pripadá prirodzene.

 

Za posledných pár rokov som si všimol, že ľudia si skôr chránia svoje pivnice ako svoje vchodové dvere. Zvláštne. Máš pár kíl navyše a zaľúbi sa do Teba človek. Ale Ty si to v žiadnom prípade nechceš pripustiť. Ako sa môžeš niekomu páčiť taká, aká si? Veď buď je slepý, chce Ťa iba zneužiť, vysmiať sa Ti alebo Ťa len skúša, či Ťa namotá. A pritom Ťa môže celým svojim srdcom milovať, ale Ty mu to nedovolíš a nepustíš ho do svojho sveta. Vsugeruješ mu svoje myšlienky, že nie si to, čo potrebuje. Ako to môžeš vedieť, čo ten človek cíti a potrebuje?

 

Ten chlapec mohol odísť a kúpiť si tenisky v inom obchode. Bezdomovec tiež mohol odísť a stráviť čas v inom kostole. Matka s dieťaťom tiež môže prísť v iný čas do iného kostola. Žobrák môže osloviť iného človeka. Ale ten, ktorý sa do Teba zamiloval, od Teba neodíde nikdy.